Islandia słynie z pięknej przyrody i zapierających dech w piersiach krajobrazów, element których z pewnością stanowią wodospady. Na terenie całego kraju jest ich prawie 10 000, jednak na niektóre z nich trzeba zwrócić szczególną uwagę.
1. Skogafoss
Mierzy ponad 60m wysokości i 25 m szerokości, a swoim kształtem reprezentuje prawie że idealny prostokąt. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć tęczę wynurzającą się z wody. Warto wejść po ścieżce na szczyt wzgórza, by stamtąd mieć świetny widok na wodospad.


2. Selfoss
11m wysokości i o wiele więcej szerokości. Stąd robimy sobie spacer i przeszedłszy kilometr, docieramy do Dettifoss.

3. Dettifoss
Pieniące się fale, głośny szum i kropelki wody na twarzy to to, co nas tu spotka. Dettifoss ma zaledwie 45m wysokości i 100m szerokości, jednak scena, jaką rozgrywa wodospad to istna potęga żywiołu- moc produkowana przez przepływającą przez Dettifoss wodę wynosi średnio 85 megawatów. Oznacza to, że ten wodospad byłby w stanie zasilać w energię miasto, mające 100 tysięcy mieszkańców. Ciekawostką jest, że to tu kręcono scenę otwierającą ‘Prometeusza’ Ridleya Scotta.

4. Gullfoss
Gullfoss to tak zwane Złote wodospady, które składają się z dwóch kaskad- pierwsza o wysokości 11, a druga-21m. Woda płynąca z rzeki Hvitá obija się o bazaltowe kamienie i spada w dół z dwóch progów, tworząc wspaniały widok. Wzdłuż wodospadu prowadzą ścieżki, dzięki czemu można stanąć tuż przy samej wodzie. Wirująca wokół woda wraz z promieniami słonecznymi tworzy złocistą poświatę, co może tłumaczyć nazwę wodospadu.

5. Seljalandsfoss
Moim zdaniem Seljalandsfoss to najbardziej malowniczy wodospad Islandii i ogromnym plusem jest to, że można zobaczyć go od wewnętrznej strony. Zobaczymy tuż przed własnym nosem ogromną wodną zasłonę, przez którą w jasny dzień będą przebijać się promienie słońca. Woda Seljalandsfossa swobodnie i z gracją spada zgodnie z prawem grawitacji z 60metrowego klifu. Jeśli chcecie podziwiać wodospad od tyłu, polecam założyć kurtkę przeciwdeszczowej, gdyż kropelki rozpryskującej się wody i jej chłód są silnie odczuwalne.


6. Svartifoss
Położony na terenie Parku Narodowego Skaftafell, wodospad Svartifoss zwany jest także Czarnym Wodospadem ze względu na ciemne bazaltowe formy, które pokrywają jego ściany. Owe charakterystyczne formy powstały wskutek stygnięcia lawy po kolejnych wybuchach wulkanu. Ciekawostką jest, iż Svartifoss był inspiracją dla islandzkiego architekta przy projektowaniu kościoła Hallgrímskirkja w Rejkiawiku.

