Jak wyjechać na Islandię i nie zbankrutować

          Islandia znana jest nie tylko z dzikiej przyrody i pięknych wodospadów, ale również z dość wysokich cen. Cena bochenka chleba w wysokości 15 zł nie jest już dla nas niespodzianką, jak również to, że najtańszy nocleg za jedną dobę uda nam się znaleźć w okolicach 200zł. Przeglądając oferty biur podróży, które oferują wycieczki na i po Islandii, troszkę się przeraziłam. Niektóre z nich to koszt nawet 8 tys. zł. Czy nie da rady więc wybrać się na tą cudowną wyspę w trochę niższej cenie? Odpowiedź jest prosta: dla chcącego nic trudnego. Nie chodzi mi tutaj o to, by rezygnować z pewnych rzeczy na wyjeździe, czy żeby tam głodować, jednak na Islandii, większość ‘atrakcji’ to cuda natury, za dostęp do których nie musimy płacić. Jeśli chodzi o mój własny pobyt na Islandii, to zapasy jedzenia zabrałam z Polski i nocowałam w namiocie, głownie dlatego, że nie było mnie stać na noclegi w ho(s)telach, ale również dlatego, że nigdy przedtem nie miałam okazji spać pod gołym niebem, szczególnie w tak pięknym otoczeniu i bardzo chciałam tego spróbować. Jeśli chodzi o transport, na miejscu wypożyczyliśmy samochód i dzięki temu udało nam się objechać całą wyspę dookoła. Postaram się przedstawić faktyczne kwestie i ceny, z którymi będziemy musieli zetknąć się, podróżując po wyspie, ale w towarzystwie których wyjazd na Islandię wcale nie będzie oznaczał zupełnie pustego portfela.

1. Samochód

Cena wypożyczenia auta skacze w górę i w dół w zależności od terminu, okresu wypożyczenia i rodzaju samochodu. Jeśli ktoś planuje udać się w głąb wyspy, gdzie drogi są trudno przejezdne, musi z pewnością wziąć samochód z napędem na cztery koła; w naszym przypadku nasz środek transportu stanowiła zwykła osobówka, za którą zapłaciliśmy około 1100 zł. Dzieląc tą sumę na cztery osoby (w takiej frekwencji zajmowaliśmy miejsca autka), wychodzi nam 275zł od osoby.

2. Paliwo

Obecnie ceny paliwa na Islandii mogą wahać się od 203 do 210 koron za litr (czyli około 7zł/l). (1zł≈30k) Z przeciętnym spalaniem w przeliczeniu wyszłoby nam około 900 zł, w naszym przypadku, będąc na Islandii już jakiś czas temu, za paliwo zapłaciliśmy około 700 zł, a przejechaliśmy 2000 km. I znów, jadąc w cztery osoby, na jedną głowę przypadło około 175 zł.

3. Tunele

Dodatkowy wydatek, z którym musieliśmy się liczyć to opłata za przejazd tunelami, która wyniosła ok. 32 zł (8zł/os.)

4. Nocleg

Ja za nocleg zapłaciłam około 300 zł; jeśli ktoś nocowałby w hotelach każdej nocy, cały koszt przedsięwzięcia pewnie by się potroił.

5. Lot

Ostatnimi czasy ciągle przez przypadek natykam się w Internecie na różne zniżki i promocje na loty na Islandię, więc jeśli złapiemy dobrą okazję, bilety możemy dostać nawet za 300 zł w dwie strony. Ja za swój zapłaciłam około 700-800 zł (łącznie z połową bagażu rejestrowanego).

Podsumowując, cena za:

  • wypożyczenie samochodu,
  • paliwo,
  • dodatkowe opłaty, takie jak przejazd tunelami,
  • 2 jednorazowe noclegi w hostelach,
  • lot (nie po promocji)

za 4 osoby wyniesie około 2890zł, a za jedną (dzieląc koszty paliwa itp.) 1500zł.

Dodaj komentarz