2 tysiące bibliotek. 220 muzeów. 80 teatrów. 45 galerii. Miasto do szpiku kości przesiąknięte historią i kulturą, które nie zostały zniszczone przez żadną wojnę. Petersburg, znany również jako Piotrograd, Leningrad, “Wielkie Miasto Północy”, “Wenecja Północy” czy “okno na świat”, położony jest na wyspach, i tylko ta część miasta, która stanowi jego centrum, zlokalizowana jest na stałym lądzie. Przez miasto przepływa rzeka Newa, która dzieli je na poszczególne części: Wielką Stronę, Wyspę Wasiliewską, Stronę Pietrogradzką i Wyborską. Petersburg jest najbardziej europejskim rosyjskim miastem i z pewnością odbiega od naszych codziennych wyobrażeń o Rosji. Miasto można odkrywać przez tydzień, dwa, miesiąc, i wciąż nie starczy nam czasu, by wszystko dokładnie zobaczyć. Do Petersburga warto wybrać się między początkiem czerwca a połową lipca w czasie tak zwanych białych nocy. To czas, kiedy w nocy jest tak jasno, że bez problemu można czytać gazetę w niebiesko-różowej poświacie. Warto też pamiętać, że jako miasto położone na wyspach, jest połączone ze sobą prawie czterystoma mostami, cześć których jest na noc podnoszona, więc trzeba wziąć ten czynnik pod uwagę, wracając do miasta późnym wieczorem.

Jednak warto zapytać ‘co zwiedzić w Petersburgu?’. Na to pytanie nie ma krótkiej odpowiedzi i prościej byłoby powiedzieć, czego raczej nie warto i byłaby to bardzo krótka lista. Na temat Pitera (tak pieszczotliwie nazywają Petersburg jego mieszkańcy) można by pisać godzinami, jednak jest parę miejsc, które każdy musi zobaczyć będąc w tym rosyjskim mieście.
Sobór św. Izaaka
Z daleka naszym oczom ukaże się z pewnością sobór św. Izaaka z tego względu, że jest to trzecia co do wielkości sakralna budowla kopułowa na świecie i zaraz po soborze św. Pawła i Piotra jest najwyższym budynkiem w centrum miasta. Symbolizująca władzę świątynia, stanowi również muzeum, które znajduje się wewnątrz niej. Warto zajrzeć do wnętrza cerkwi, by nacieszyć oczy widokiem barwnych mozaik, wspaniałych rzeźb i malowideł. Polecam także zakup biletu i udanie się na wyższy poziom soboru, by stamtąd podziwiać panoramę miasta. Na granicach placu św. Izaaka znajdziemy również takie perełki jak pomnik cara Mikołaja I czy pałac Maryjski. Za wspomnianym wyżej soborem znajdziemy Plac Senacki, dawniej znany jako Plac Dekabrystów, a na nim pomnik miedzianego Jeźdźca, który powstał z okazji jubileuszu wstąpienia Piotra Wielkiego na tron. Wokół można spotkać wiele par robiących sobie ślubne zdjęcia.


Ermitaż
Dla wielu osób Ermitaż to jeden z obowiązkowym punktów do „zaliczenia” podczas pobytu w Petersburgu. To właśnie tutaj możemy podziwiać zbiory Katarzyny Wielkiej, dzięki której do Petersburga drogę znalazły dzieła wielkich mistrzów takich jak Rubensa, Rafaela, Tycjana czy van Dycka. Zarówno miłośnicy sztuki, jak i osoby niemające z nią styczności na co dzień znajdą coś dla siebie, gdyż dzieła sztuki sięgają od prehistorii aż do XX wieku.
*ciekawostką jest, że w budynku Ermitażu mieszka ponad 50 kotów.

Sobór Zmartwychwstania Pańskiego (Cerkiew na Krwi)
Z daleka Sobór przypominał mi trochę jeden z kolorowych zameczków w Disneylandzie albo wielki dom z piernika, ale podchodząc bliżej, faktycznie nie ma się wątpliwości, że to jednak cerkiew. Jej architektura idealnie wpisuje się w centrum Petersburga i troszkę przypomina Sobór Wasyla Błogosławionego w Moskwie. Świątynia nad kanałem Gribojedowa została wzniesiona pod koniec XIX i na początku XX wieku. Ściany soboru są bogato zdobione z zewnątrz jak i wewnątrz. Warto wejść do środka, gdzie zobaczymy fantastyczne mozaiki zaprojektowane przez takich twórców jak Nastierow, Wasniecow, Karlamow czy Wrubiel. Wzrok przykuwają nie tylko dekoracje przedstawiające sceny z Nowego Testamentu, ale także ikonostas- bogato zdobiona ‘ściana’ zawierająca prawosławne ikony. Typowy ikonostas składa się z pięciu rzędów, z których każdy dotyczy innej sfery oraz carskich wrot, które otwierane są jedynie podczas nabożeństw. Studiując rosyjską kulturę, mogłabym dłużej rozwodzić się na ten temat, ale dodam tylko, że warto z czystej ciekawości przypatrzeć się, jak wygląda fragment prawosławnego nabożeństwa.

Sobór świętych Piotra i Pawła (Sobór Pietrowapłowski)
Warta odwiedzenia miodowa świątynia, w pobliżu której znajduje się pomnik Piotra I, który przykuwa uwagę nieproporcjonalnymi wymiarami głowy w stosunku do reszty ciała. Ważny element budynku stanowi dzwonnica, na szczycie której postawiono anioła z krzyżem w ręku, pełniącego funkcję opiekuna miasta. Wewnątrz, oprócz złotych zdobień, znajdują się groby rosyjskich władców. Przy soborze znajduje się mennica założona w 1724 roku.


Wzdłuż Newy
Polecam zrobić sobie spacer wzdłuż Newy, by móc podziwiać obiekty położone wokół niej.

Plac Pałacowy
Zaprojektowany przez Carla Rossiego plac, trochę przypomina mi Praça do Comércio w Lizbonie. Największy petersburski plac daje początek głównej ulicy miasta – Newskiemu Prospektowi. Plac otaczają takie budynki jak Pałac Zimowy i budynek Sztabu Generalnego. W centrum placu znajduje się Kolumna Aleksandrowska, przy której mieszkańcy miasta organizują koncerty i świętują Nowy Rok. W pobliżu placu Pałacowego znajduje się plac Sztuk, gdzie znajdziemy Teatr Michajłowski i Muzeum Rosyjskie.

Peterhof
Zlokalizowany na obrzeżu Petersburga, nad Zatoką Fińską zespół pałacowo-ogrodowy, utworzony przez Piotra Wielkiego, jest zwany ‘rosyjskim Wersalem’. Nic dziwnego, wokół mnóstwo fontann, kwiatów, drzew przyciętych w rozmaitych kształtach, kaskad i posągów. Pałac Peterhof i otaczające go ogrody znajduje się 25km od centrum Petersburga i spokojnie można tu dojechać marszrutką. Pałac udostępnia zwiedzającym około 30 pomieszczeń, warto jednak też wybrać się na spacer po samych ogrodach. Cały zespół został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
